• شماره تماس :۷۷۰۹۲۰۹۹

  • ساعت کاری :از ۱۲تا ۲۰ عصر

آرتا فرانکلین، به عنوان اولین زن، جایزه «پولیتزر» را دریافت کرد

 
 
آرتا فرانکلین که با نام ملکه سُول شناخته شده است، در حالی‌که سال گذشته (2018) بر اساس سرطان پانکراس درگذشته، موفق شد جایزه «پولیتزر» را آن هم به عنوان اولین زن به دست آورد.
 
جایزه پولیتزر Pulitzer Prize، جایزه‌ای در روزنامه‌نگاری، ادبیات و موسیقی است که بخش‌های گوناگون دارد. این جایزه معتبرترین جایزه روزنامه‌نگاری در آمریکا است که هر ساله (از سال ۱۹۱۷) با نظارت دانشگاه کلمبیا به روزنامه‌نگاران، نویسندگان و شاعران و موسیقی‌دانان اهدا می‌شود.
 
پولیتزر برای مشارکت ویژه این شخصیت برجسته در موسیقی و فرهنگ آمریکا در بیش از ۵ دهه به این خواننده اهدا شده است. پیش از این هنرمندانی همچون باب دیلن، جان کولتران و هانک ویلیامز این جایزه را دریافت کرده‌اند اما هیچ زنی تا به حال موق به دریافت این جایزه نشده بود. فرانکلین پیش از این هم توانست نخستین زنی باشد که به تالار مشاهیر موسیقی راه پیدا می‌کند و بیش از 70 ترانه او، به صد ترانه برتر بیلبورد راه پیدا کرد.
 
البته، میراث فرانکلین و شمار دیگر هنرمندان زن سیاه پوست، مانند نینا سیمون و الا فیتزجرالد، جای محکمی در تاریخ و فرهنگ دارند، چه موسسات تاریخی مانند پولیتزر تصمیم به تآیید آنها بگیرد یا نه! اما به هر حال همانطور که پیتر کلارک (نویسنده آمریکایی) گفت، این موضوع می‌تواند نشانه‌ای از تغییر اولویت‌ها برای تأیید بیشتر سیاه‌پوستان باشد.
 
تأثیر او در بیش از پنجاه سال فعالیت موسیقایی غیرقابل انکار است و در این مدت توانست ۱۸ جایزه گرمی را به خانه ببرد. او که در جنبش‌های مدنی هم فعال بود، در مراسم سوگند بیل کلینتون و باراک اوباما اجرا و در مراسم تدفین مارتین لوتر کینگ آواز خواند. فرانکلین در ماه آگوست ۲۰۱۸ در ۷۶ سالگی بر اثر سرطان پانکراس درگذشت.
 
 

آدرس

آدرس :

نارمک- انتهاي بزگراه رسالت شرق- بعد از مدائن- نرسيده به دردشت و مترو علم و صنعت - پلاک482

شماره تماس :

۷۷۰۹۲۰۹۹

واتزاپ:

09032111035

اینستاگرام:

@Mitra.music.academy

تصویر

mitramelody آموزشگاه موسیقی میترا

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت لندر در خبرنامه سایت لندر عضو شوید .
ثبت