• شماره تماس :۷۷۰۹۲۰۹۹

  • ساعت کاری :از ۱۲تا ۲۰ عصر

 

آزمون صلاحیت تدریس مجازی موسیقی

آزمون دریافت کارت صلاحیت تدریس مربیان آموزشگاه های آزاد هنری به صورت مجازی برگزار می‌شود.

 به نقل از روابط عمومی دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش های هنری وزارت فرهنگ وارشاد اسلامی، آزمون متقاضیان دریافت کارت صلاحیت تدریس مربیان آموزشگاه های آزاد هنری رشته موسیقی به منظور جلوگیری ازشیوع بیماری کرونا و با رعایت پروتکل های بهداشتی، از راه دور و به صورت آنلاین در حال برگزاری است.

در این آزمون ها، استان تهران با تعداد ۳۲ نفر در دو گرایش سازهای کوبه ای و ساز سنتور و استان همدان با تعداد ۱۳۷ نفر در کلیه گرایش ها حضور داشتند. همچنین کلیه متقاضیان ثبت نام شده رشته موسیقی استان های خراسان رضوی، خراسان جنوبی و خراسان شمالی با تعداد ۱۵۰ نفر در همه گرایش ها در حال انجام است.

این آزمون ها طبق تفاهم نامه همکاری بین معاونت امور هنری و موسسه فرهنگی هنری خانه موسیقی ایران با نظارت دفتر برنامه ریزی و توسعه آموزش های هنری برگزار می شود.

متقاضیان دریافت کارت صلاحیت تدریس می توانند به سامانه aes.farhang.gov.ir مراجعه و پس از مطالعه شیوه نامه کارت صلاحیت تدریس نسبت به ثبت نام در رشته مورد تقاضا اقدام کنند.

تفاهم نامه برگزاری آزمون های متقاضیان سایر رشته ها (به جز موسیقی) نیز با موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر منعقد شده و روند برگزاری آزمون این رشته ها به صورت استانی و طی روزهای آینده انجام خواهدشد.

 

مرحله اول پروژه آواز معاصر

پروژه «آواز معاصر» که به دنبال کشفِ استعدادهای آوازی است، مرحله نخست داوری‌هایش را به پایان رساند. از بین صدها صدای ارسالی از نقاط مختلف کشور، مرحله اول داوری با حضور چهار عضو اصلیِ این پروژه انجام شد.

 میدیا فرج‌نژاد آهنگساز و نوازنده، مهدی حسنی آهنگساز، بهرام دهقان‌یار آهنگساز و نوازنده و داریوش تقی‌پور آهنگساز و نوازنده چهار داور اصلیِ پروژه «آواز معاصر» هستند.

در مرحله نخست داوری‌ها، هر داور می‌توانست دو نفر را به صورت مستقیم و با مسئولیت شخصی به پروژه وارد کند. اگر داوری از حق رأی سفید خود استفاده نمی‌کرد، داوری دیگر می‌توانست از آن حقِ رای استفاده کند.

اکنون و در مرحله اولِ داوری‌ها، پنج نفر از شرکت‌کنندگان با رای سفید داوران به صورت مستقیم وارد پروژه «آواز معاصر» شدند. همچنین قرار است در مرحله دوم داوری‌ها و از بین شرکت کنندگان، هشت نفر دیگر به بخش نهاییِ پروژه «آواز معاصر» اضافه شوند.

همچنین تعداد ۴۳ نفر از شرکت‌کنندگان واجد شرایط برای حضور در مرحله دوم داوری‌ها شدند. این افراد از ۱۹ شهر ایران و سه کشور مختلف انتخاب شدند و در مرحله بعد باید به صورت زنده(حضوری یا آنلاین) برای داوران اجرا داشته باشند.

تا پایان هفته جاری با ۴۳ نفرِ راه‌یافته به پروژه‌ی «آواز معاصر» تماس گرفته خواهد شد و زمان و نحوه اجرای زنده به اطلاع آنان خواهد رسید.

رای‌های سفید میدیا فرج نژاد:برگزیدگان مرحله اول

صبا مرتضی نژاد – تهران – ۱۸ سال
محمود آزادوار جونقانی – اصفهان – ۳۴ سال
رای‌های سفید مهدی حسنی
آساره بختیاری – چهارمحال و بختیاری – ۳۴ سال
آسمان فهیمی – شهرکرد – ۱۳ سال
اردشیر بهرامی – اصفهان – ۲۷ سال
اسامیِ نفرات راه‌یافته به مرحله دوم داوری:
۱. الناز جاهدی/ کرج / ۳۴ سال
۲. امید جعفری نایینی / تهران / ۴۰ سال
۳. ایلیار مومن / اردبیل / ۳۶ سال
۴. آناهیتا صاحبی / تهران / ۱۸ سال
۵. پارسا خائف / تبریز / ۱۵ سال
۶. پوریا خاکپور / تهران / ۳۷ سال
۷. جواد آصفی / اصفهان / ۳۶ سال
۸. حسین عرب زاده / آلمان / ۳۹ سال
۹. حسین محکی / خرم آباد / ۳۷ سال
۱۰. حمید صادق پور / رشت / ۴۰ سال
۱۱. خسرو اصغری / اردبیل / ۳۵ سال
۱۲. رازان تیرنا / تهران / ۱۷ سال
۱۳. رها بویراحمدی / یاسوج / ۳۳ سال
۱۴. رها یوسفی / کانادا / ۳۷ سال
۱۵. زهره ایمانی راد / تهران / ۳۳ سال
۱۶. سجاد مهربانی / تهران / ۳۶ سال
۱۷. سروش دادیار / اصفهان / ۳۷ سال
۱۸. سعید ابراهیمی / کرج / ۴۱ سال
۱۹. سلمان سعیدی / اصفهان
۲۰. سمیه فارسی / تهران / ۳۶ سال
۲۱. صبا حکیم پور / کانادا / ۳۴ سال
۲۲. عزت الله کاکاوند / قزوین / ۳۸ سال
۲۳. علی حبیبی / بوشهر
۲۴. علی نعمت اللهی / اصفهان / ۲۱ سال
۲۵. کیانوش منتجمی / کرج / ۳۵ سال
۲۶. محمد جواد طالبی / اصفهان / ۲۹ سال
۲۷. محمد قاسمی پور / لاهیجان / ۳۱ سال
۲۸. محمدرضا محرابی / گلپایگان / ۴۶ سال
۲۹. محمد حبیبی نژاد / بابلسر / ۳۹ سال
۳۰. مجتبی بشیری / اصفهان
۳۱. مجتبی کاظمی / مازندران / ۳۲ سال
۳۲. مسعود آزین / تهران / ۲۴ سال
۳۳. مسعود رزاز زاده / اصفهان / ۳۲ سال
۳۴. مسعود رستگار / مشهد / ۴۴ سال
۳۵. مسعود سرداری / تهران / ۴۰ سال
۳۶. مصطفی پولادی / چهارمحال و بختیاری / ۳۲ سال
۳۷. مصطفی پور مقدم / شیراز / ۲۹ سال
۳۸. مصطفی فغانی / سوادکوه / ۳۶ سال
۳۹. مهدی شجاعی / قائم شهر / ۴۲ سال
۴۰. مهدی مدیرزاده / کانادا / ۳۵ سال
۴۱. میثم عسگری / تهران / ۳۴ سال
۴۲. میلاد هیبدی / ازنا / ۲۰ سال
۴۳. نوید فخر / اصفهان

پروژه «آواز معاصر» با هدف کشفِ استعدادهای آوازی در سراسر ایران شکل گرفته و امسال نخستین دوره خود را برگزار می‌کند.

راه‌یافتگان به مرحله نهایی این پروژه، امکانِ خواندنِ آثار آهنگسازانِ حاضر در این پروژه را خواهند داشت. کسانی که به مرحله نهایی این پروژه راه می‌یابند، به هیچ وجه هزینه‌ای پرداخت نخواهند کرد.

ابراهیم گلستان برای محمدرضا شجریان نوشت

ابراهیم گلستان از صدایی می‌گوید که صاحبش تازه به تهران آمده و شهرتی دست و پا کرده بود.

ابراهیم گلستان، نویسنده و فیلمساز مشهور کشورمان، به مناسبت هشتادمین زادروز محمدرضا شجریان یادداشتی کوتاه نوشته است که متن این یادداشت به قرار زیر است:

«من نزدیک نیم‌قرن است که در ایران نیستم. در سال‌ها پیش از آن برادری داشتم، ایرج، که امروز دیگر رفته است اما وقتی که بود از یک آشنای خود زیاد ستایش داشت که تازه به تهران آمده بود و صدای فوق‌العاده‌ای داشت که من در آن سال‌ها نشد که بشنوم چون در ایران نمانده بودم که بشنوم. صاحب آن صدای ستایش شده بعدها به نام خودش که شجریان بود شهرت یافت، که من در همین یکی – دو سال آن را شنیدم و بخصوص در رعایتی که او به دنبال کردن اصول آوازهای ایرانی نشان می‌داد به حدهای زیاد بهره می‌بردم و توانایی اجرای او را در حدی که در توانم بود پیش خود می‌ستودم. جز این چیزی برای گفتن نمی‌بینم. تنها امید ادامه این عرضه داشتن توان فراوان او را دارم و تداوم تندرستی او را.»

 

شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی

اعضای شورای علمی سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران از سوی دبیر این دوره از جشنواره معرفی شدند.

 به نقل از روابط عمومی وزارت ارشاد، احمد صدری، دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران گفت: منصوره ثابت زاده، هوشنگ جاوید، محمدعلی مرآتی، دامون شش بلوکی و فواد توحیدی اعضای شورای علمی این دوره جشنواره هستند.

صدری در ادامه گفت: در چند دوره اخیر جشنواره سعی شد که ضمن توجه به جایگاه حرفه ای و هنری گروهها، زمینه حضور گروههای متعدد و جدید در هر دوره فراهم شود و تنوع گروهها از مناطق کشور نیز مورد توجه قرار گرفته است. همچنین این رویکرد درباره تم جشنواره نیز در این چند دوره مدنظر بوده است و هر دوره یک تم که با موسیقی نواحی پیوند دارد در نظر گرفته شده است تا ضمن تمرکز بر آن تم، فرصتی برای حضور گروههای متناسب با تم در هر دوره فراهم شود.

دبیر سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران افزود: در زمینه استفاده از نظرات پژوهشگران موسیقی نواحی نیز در چهار دوره اخیر سعی شده است زمینه حضور پژوهشگران مختف و نگاههای متفاوت فراهم شود و در هر دوره شورای علمی جشنواره تغییراتی داشته است تا تنوع در شورای علمی و حضور و نظرات پژوهشگران نیز محقق شود. بنابراین شورای علمی هر دوره جشنواره که از پژوهشگران شاخص موسیقی نواحی هستند، با حضور و نظرات خود در کیفیت جشنواره نقش موثری داشته اند و برای تنوع نظرات شورای علمی در هر دوره و متناسب با تم، شورا تعیین شده است. اعضای شورا در این دوره نیز از پژوهشگران نسل های مختلف موسیقی نواحی هستند که در فضای دانشگاهی و یا پژوهش های میدانی فعالیت دارند.

هوشنگ جاوید متولد ۱۳۳۸ تهران، پژوهشگر موسیقی نواحی و آیینی ایران است. جاوید از شاگردان سید ابوالقاسم انجوی شیرازی بنیانگذار مکتب مرکز فرهنگ مردم ایران در صدا و سیما بود و از پژوهشگران موسیقی نواحی ایران است که پژوهش های متعددی در موسیقی نواحی داشته و جشنواره های مختلف موسیقی نواحی و آیینی را بنیان گذاشته است.

منصوره ثابت زاده: پژوهشگر ادبیات فارسی و موسیقی و دارای دکترای رشته زبان وادبیات فارسی از دانشگاه آزاد اسلامی است. از سال ۱۳۵۸ تحقیق در مبانی حرکتی اقوام ایرانی را آغاز کرد و به آموختن موسیقی سنتی ایرانی پرداخت و تئوری موسیقی غربی و آواز کلاسیک را نیز فراگرفت. ثابت‌زاده پژوهش هایی در موسیقی نواحی ایران انجام داده و به پژوهش و تدوین نخستین فرهنگنامه موسیقی‌های جشنی اقوام ایرانی نیز پرداخته است.

محمد علی مراتی: نوازنده کمانچه و آهنگساز متولد ۱۳۵۱ کرمانشاه دارای کارشناسی ارشد موزیکولوژی از دانشگاه مارسی فرانسه و دکترای اتنوموزیکولوژی از دانشگاه پاریس است که برای پایان نامه دکترای خود درباره فرم های فوندامونتال در موسیقی کردی پژوهش کرد. مرآتی نوازنده تخصصی ساز کمانچه است و به نواختن سازهای تنبور، سه تار و دف نیز آشنایی دارد. مرآتی تاکنون کنسرت های پژوهشی متعددی برگزار کرده و مقالاتی را در کنفرانس های پژوهشی و علمی موسیقی ارائه کرده است.

فؤاد توحیدی: متولد ۱۳۵۰ در کرمان به دنیا آمد. توحیدی از کودکی موسیقی را آموخت و در سال ۶۵ گروه موسیقی ارفع را بنیان نهاد که با این گروه اجراهای زیادی در خارج از کشور تاکنون داشته است. توحیدی پژوهش ها و مطالعاتی نیز درباره موسیقی نواحی دارد.

دامون شش بلوکی: نوازنده و پژوهشگر موسیقی نواحی ایران است که پژوهش هایی را درباره فرهنگ و موسیقی قشقایی انجام داده و درباره موسیقی نواحی فیلم مستند نیز ساخته است.

 

بخشی نامدار ترکمن درگذشت

رحیم گری معروف به رحیم خیوه لی نوازنده دوتار ساکن روستای خیوه لی، روز پنج شنبه، سوم مهر ماه ۱۳۹۹ به دلیل عارضه قلبی درگذشت.

به گزارش آموزشگاه موسیقی میتراو به نقل از ترکمن سسی، زنده یاد رحیم گری، هنرمند موسیقی سنتی ترکمنی و از چهره های مطرح خوانندگی و نوازندگی دوتار و شادی بخش محافل عمومی و جشن های محلی در منطقه ترکمن صحرا بود.

مرحوم رحیم حیوه لی در دوران فعالیت هنری خود خدمات شایانی به جامعه موسیقی ترکمنی داشته است و علاقمندان موسیقی سنتی در منطقه اجراهای هنرمندانه وی را فراموش نخواهند کرد.

استاد فقید رحیم خیوه لی از معدود هنرمندان موسیقی سنتی ترکمن است که قابلیت و پتانسیل دریافت نشان درجه یک هنری را داشت و شاید هم متولیان امر پیگیر تحقق این موضوع بوده باشند.

مراسم تشییع و تدفین این هنرمند نامی ترکمن، پنج شنبه سوم مهرماه ۱۳۹۹ از ساعت ۱۶ در روستای خیوه لی در شرق شهرستان آق قلا برگزار می شود.

روحش شاد و قرین رحمت الهی

صفحه1 از204

آدرس

آدرس :

نارمک- انتهاي بزگراه رسالت شرق- بعد از مدائن- نرسيده به دردشت و مترو علم و صنعت - پلاک482

شماره تماس :

۷۷۰۹۲۰۹۹

واتزاپ:

09032111035

اینستاگرام:

@Mitra.music.academy

تصویر

mitramelody آموزشگاه موسیقی میترا

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت لندر در خبرنامه سایت لندر عضو شوید .
ثبت