• شماره تماس :۷۷۰۹۲۰۹۹

  • ساعت کاری :از ۱۲تا ۲۰ عصر

.

 

موسیقی میترا- ارکستر سازهای ملی در ادامۀ اجراهای خانگی خود، با تقدیر از کادر درمان کشور و با هدف همدلی و همبستگی همۀ انسان‌ها برای عبور از بحران کرونا، قطعۀ «لالایی» اثر واصیف آدی گوزلف و با تنظیم علی اکبر قربانی را با همراهی نوازندۀ مشهور آذربایجان، استاد رامیز قلی‌اف به همۀ علاقمندان موسیقی تقدیم می‌کند.

از دیگر عوامل این اثر می‌توان به علیرضا دریایی، حبیب جدیری، مهرداد مسعودی فرید (نوازندگان کمانچه)، کوروش دانایی و شاهین صفایی (نوازندگان تار)، مهیار طریحی (نوازنده سنتور)، شیما شاه محمدی (نوازنده قیچک آلتو)،  امین حیدری و مریم خدابخش (نوازندگان عود)، مسعود فیروزی نژاد (نوازنده قیچک باس)، فروغ فضلی (نوازنده پیانو)، وحید اسداللهی (نوازنده نقاره)، بهنام معصومی (نوازنده تنبک) و ندا ریحانی (مدیر داخلی ارکستر) اشاره کرد.

دانلود ویدیو

 

.

 کنسرت آنلاین همایون شجریان خواننده موسیقی ایرانی با همراهی ارکستر مجلسی تهران به رهبری بردیا کیارس پس از یک هفته تبلیغ گسترده در فضای مجازی،  یکشنبه چهارم خردادماه در حالی با نام «نسیم وصل» از محل تالار وحدت پیش روی مخاطبان قرار گرفت که به دلیل اختلالات موجود در سامانه‌های اینترنتی که مسئولیت پخش آنلاین این کنسرت زنده را داشتند، بسیاری از علاقه مندان موفق به تماشای آنلاین این اجرا نشدند.

گویا حجم بالای مخاطبان برای تماشای کنسرت که به گفته اپراتورایرانسل، بالغ بر ۷۱۰ هزار نفر در لحظات ابتدایی بوده، موجب غافلگیری و بروز این اشکالات از جمله قطعی چندین باره برنامه حین اجرای زنده شده بود. این  نکته در حالی بود که طی روزهای قبل از برگزاری کنسرت که حجم وسیعی از تبلیغات سراسر شهر را پوشش می‌داد، تعداد بالایی از مخاطبان نیز برای عضویت در سامانه‌ حامی برنامه پول پرداخته بودند، ماجرایی که پیش از این حداقل در بسیاری از کنسرت‌های آنلاین وجود نداشت و تماشای آن‌ها کاملاً‌ «رایگان» بود.

این اختلالات به اندازه‌ای بود که پس از اجرای کنسرت، شرکت حامی برنامه اعلام کرد: «علاقه‌مندانی که به دلیل استقبال گسترده موفق به مشاهده این کنسرت نشدند، می‌توانند طی دو نوبت روزهای آینده، پخش مجدد آن را از طریق تلویزیون تعاملی لنز مشاهده کنند.»

حضور «مهمانان» در سالن خالی از مخاطبان

از دیگر نکات مهمی که شب گذشته به شدت کنسرت آنلاین همایون شجریان را تبدیل به یک اجرای زنده در حضور تماشاگران کرده بود، حضور بیش از ۸۰ مهمان در طبقه دوم تالار وحدت بود که این آمار برای اجرایی که طبیعتا می‌بایست در غیاب مخاطبان صورت می‌گرفت و به‌خصوص در قیاس با کنسرت‌های آنلاینی که پیش از این در این تالار برگزار می‌شد، نکته جالب توجهی بود.

این در حالی است که در حین برگزاری کنسرت‌های آنلاین گذشته، فقط تعداد محدودی از خبرنگاران و عوامل فنی اجرا در سالن اجرا حضور پیدا می‌کردند. نکته‌ای که با توجه به شکل و شمایل حضور مهمان‌ها حاضر در برنامه، به نظر می‌آمد به نفع دعوت‌های افتخاری اسپانسرها نادیده گرفته شده و این عدم ملاحظه مشکلاتی را هم برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در جهت مقابله ویروس کرونا در محل اجرا ایجاد کرده بود.

از «هوای گریه» تا «مرغ سحر»

به هر حال با وجود برخی از حاشیه‌هایی که انتظار می‌رفت اسپانسرهای برنامه فکر منسجم‌تری برای پرهیز از مواجهه با آن‌ها می‌کردند، کنسرت ارکستر مجلسی تهران به رهبری بردیا کیارس که این روزها نسبت به ماه‌های گذشته حضور پررنگ‌تری در ارکسترهای دولتی و خصوصی دارد، با اجرای قطعات ماندگار و پرطرفدار همایون شجریان به آهنگسازی محمد جواد ضرابیان از جمله هوای گریه»، «خانه سودا»، «افسونگر»، «غریبانه»، «ای عاشقان»، «باستاره‌ها»، «حاصل عمر»، «دفتر دل»، «نسیم وصل» و «مرغ سحر» برگزار شد.

همایون شجریان در بخش پایانی برنامه که اختصاص به اجرای قطعه همیشه ماندگار «مرغ سحر» داشت، برای مخاطبانش سنگ تمام گذاشت و تلاش کرد تا با خوانش ویژه این قطعه که پیش‌ترها توسط پدرش در بهترین کیفیت ممکن پیش روی مخاطبان قرار گرفته بود، حال و هوای حسی مناسبی را برای دقایق پایانی این کنسرت پرحاشیه رقم بزند تا علاقه مندان موسیقی ایرانی با این قطعه یادی هم از محمدرضا شجریان استاد موسیقی ایرانی کرده باشند.

ارکستر مجلسی تهران در مسیر بازگشت

ارکستر مجلسی تهران هم که از چند سال گذشته به رهبری بردیا کیارس کار خود را آغاز کرده و در این مدت نیز به صورت بسیار محدود کنسرت‌هایی را روی صحنه برده و یا در برخی از اجراهای نمایشی موزیکال به عنوان گروه نوازنده حضور داشته در این برنامه با ترکیبی از نوازندگان حرفه‌ای و کاربلد موسیقی کلاسیک و موسیقی ایرانی از جمله آزاد میرزا پور، پاشا هنجنی، سینا جهان آبادی، مازیار ظهیرالدینی، تینا جامه گرمی، فرشید پاتینیان، حسین رضایی نیا، همایون نصیری، کامبیز گنجه‌ای روی صحنه رفت و به اجرای زنده آثار ماندگاری پرداختند که بسیاری مخاطبان این وجه موسیقایی همایون شجریان را بیشتر می‌پسندیدند و انتظار داشتند در این کنسرت آنلاین شاهد بازگشت باشکوهی از خواننده‌ای باشند که در این آثار موسیقایی به آنچه از میراث آوازی پدر  رسیده نزدیکی بیشتری داشت.

گرچه آثار سال‌های اخیر همایون شجریان در همکاری با برادران پورناظری رنگ‌وبوی پرمخاطب‌تری داشته و اتفاقاً آثار قابل‌تاملی هم در عرصه موسیقی بوده‌اند، اما آنچه این خواننده در آلبوم‌های «نسیم وصل» و «باستاره‌ها» ارائه کرده بود، طعم موسیقایی ویژه‌تری دارد که خیلی از طرفداران این خواننده معتبر موسیقی ایرانی او را این گونه می‌پسندند.

 

با وجود تمام کاستی ها، پدیده «کنسرت آنلاین» در روزهای کرونایی یکی از اتفاقات مثبت برای علاقمندان و اهالی موسیقی در بهبود شرایط روحی جامعه است که این روزها به شدت از شیوع ویروس منحوس «کرونا» بی‌حوصله و کم روحیه شده‌اند، اما گویا ماجرای این اجراهای زنده به دلیل برخی از تمایلات اقتصادی و سودآوری بنگاه‌های اقتصادی و متأسفانه برخی مجموعه‌های دولتی رفته‌رفته به سمت و سویی هدایت می‌شود که مدیران فرهنگی به ویژه مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی باید فکر حساب شده‌ای‌تری را برای اصلاح آن در نظر بگیرند. کما اینکه در برگزاری کنسرت‌های آنلاین پروژه «نوروزخانه» به میزبانی شهرداری تهران برخی از حرف و حدیث‌ها درباره بده بستان‌های مالی میان هنرمندان و برگزارکنندگان پیش آمد که کام مخاطبان این نوع اجراهای زنده را تحت تاثیر قرار داد و بعدها هم شفاف‌سازی مشخصی پیرامون آن صورت نگرفت.

بنیاد فرهنگی هنری رودکی، به خاطر چند سال فعالیت شهرداد روحانی در قامت مدیر هنری و رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران از وی قدردانی کرد.

 

 

 

 

 

 

 

 

بنیاد فرهنگی هنری رودکی، به خاطر چند سال فعالیت شهرداد روحانی در قامت مدیر هنری و رهبر دائم ارکستر سمفونیک تهران از وی قدردانی کرد.

 به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل بنیاد رودکی، در اطلاعیه روابط عمومی این بنیاد آمده است: «ارکستر سمفونیک تهران، به عنوان قدیمی ترین ارکستر سمفونیک کشور، در عمر ۹۰ ساله خود رسالت ارتقای موسیقی فاخر را داشته است؛ در این تاریخ ممتاز نقش رهبران ارکستر کلیدی است و این رهبران هر یک به سهم خود بر غنای ارکستر افزوده اند که یاد همه آنان، هماره در ارکستر سمفونیک تهران گرامی است.

در قابی از تاریخ ارکستر سمفونیک تهران، با هدایت استاد روحانی، این ارکستر وعده گاه شمار فراوانی از علاقه مندان به موسیقی کلاسیک بود. همچنین زمینه رشد و افزایش توانمندی نسلی از نوازندگان این ارکستر در سایه تجربیات ایشان فراهم شد.

همکاری جناب روحانی، اما به دلیل ناراحتی جسمانی و توصیه پزشکان در سال گذشته با مشکلاتی همراه بود و در نهایت با اتمام مدت تعهد و قرارداد در پایان سال ۹۸، دوره همکاری استاد روحانی در قامت مدیر هنری و رهبر دائم ارکستر به پایان رسید.

بنیاد رودکی ضمن قدردانی و آرزوی سلامتی برای استاد گرانقدر، امید دارد همچنان از تجربیات و مشاوره های ایشان بهره مند شود.

 

 

 

 

فراخوان جشنواره جهانی موسیقی سنتی «world folk vision» به عنوان بزرگترین رویداد مجازی فرهنگی منتشر شد.

 به نقل از خانه موسیقی، «world folk vision» به عنوان یکی از بزرگترین رویدادهای فرهنگی جهانی با توجه به انتشار ویروس کرونا بصورت مجازی برگزار می شود و علاقمندان برای شرکت در این رویداد می توانند درخواست برای شرکت و ویدیوهای خود را ارسال نمایند.

این فستیوال در سه شاخه موسیقی، آواز و رقص برگزار خواهد شد و در هر شاخه یک برنده معرفی می شود.

انتخاب برندگان بر اساس رای گیری آنلاین عمومی و هیئت داوران بر اساس ویدیو های ارسال شده انجام می گیرد و شرکت کنندگان از پرداخت هرگونه وجهی برای شرکت معاف هستند.

شرکت کنندگان ۱ تا ۲۹ می برای ثبت نام در این فستیوال فرصت دارند و از ۱۰ تا ۳۰ می صلاحیت اولیه شرکت کنندگان در فستیوال بررسی می شود و ۳۱ می اسامی راه یافتگان اولیه مشخص می گردد. از ۱ تا ۱۵ ژوئن رای گیری عمومی برای انتخاب فینالیست ها برگزار می شود و ۱۶ ژوئن رای گیری هیئت داوران انجام می شود.

۱۷ ژوئن اسامی فینالیست ها ی فستیوال مشخص می شود و از ۱۸ تا ۲۸ ژوئن رای گیری عمومی برای فینالیست ها خواهد بود. رای گیری داوران برای انتخاب برنده میان فینالیست ها هم ۱۹ ژوئن برگزار می شود. اول جولای نیز اسامی برندگان این فستیوال مشخص می شود.

اعضای هیئت داوران فستیوال ۱۱ نفرند که یک هفته مانده به آغاز رای گیری اسامی آنها اعلام خواهد شد.

اگر شرایط برای اجرا در ماه های نوامبر و دسامبر مهیا باشد کنسرت باشکوه، نمایش و مراسم اهدای جوایز برگزار می گردد در غیر این صورت به زمان دیگری موکول می شود. همه شرکت کنندگان می توانند در کنسرت با شکوه این مراسم شرکت کنند و همه هزینه های سفر و … توسط کمیته برگزاری و اسپانسر پرداخت می شود.

در ثبت نام آنلاین مواردی از قبیل اطلاعات شخصی، تلفن، ایمیل، آدرس شبکه های اجتماعی، لینک ویدیو ها در سایت یوتویوب و بیوگرافی کامل شرکتکنندگان باید ثبت شود.

سن شرکت کنندگان در این رویداد فرهنگی باید حد اقل ۱۶ سال باشد. مدت زمان ویدیوهای ارسالی برای این فستیوال باید کمتر ۴ دقیقه باشد و برای گروه های موسیقی، سرپرست این گروه ها می توانند درخواست شرکت در فستیوال را ارسال نمایند.

استانداردهای تکنیکی ویدیو نیز باید در ارسال ویدیو ها حفظ شود و درخواست کنندگان موظفند حقوق مربوط به کپی رایت را رعایت نمایند.

علاقمندان برای کسب اطلاع بیشتر میتوانند به سایت رسمی فستیوال http://www.worldfolk.vision مراجعه نمایند و همچنین درخواست های خود را به ایمیل رسمی فستیوال این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید ارسال نمایند.

نخستین جشنوارهٔ مجازی تکنوازی موسیقی استان ایلام تحت عنوان نغمه امید و با هدف پاسداشت مقام هنری استاد صادق علی‌کرمی برگزار می شود.

 

نخستین جشنوارهٔ مجازی تکنوازی موسیقی استان ایلام تحت عنوان نغمه امید و با هدف پاسداشت مقام هنری استاد صادق علی‌کرمی برگزار می شود.

 نخستین جشنوارهٔ مجازی تکنوازی موسیقی استان ایلام با همکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی این استان و با هدف پاسداشت مقام هنری صادق علی کرمی استاد موسیقی ایرانی برگزار می شود.

این جشنواره موسیقایی که فراخوان آن طی روزهای آینده به صورت کامل منتشر خواهد شد، نیمه دوم تیر ماه سال ۱۳۹۹ در بخش‌های موسیقی دستگاهی ایران، موسیقی بومی و مقامی و موسیقی کلاسیک میزبان هنرمندان فعال موسیقی کشورمان خواهد بود. این در حالی است که بخش هم نوازی نیز به عنوان بخش غیر رقابتی جشنواره معرفی شده است.

طبق اعلام ستاد برگزاری جشنواره آخرین مهلت ارسال آثار تا روز پانزدهم تیر تعیین شده است.

صفحه1 از193

آدرس

آدرس :

نارمک- انتهاي بزگراه رسالت شرق- بعد از مدائن- نرسيده به دردشت و مترو علم و صنعت - پلاک482

شماره تماس :

۷۷۰۹۲۰۹۹

واتزاپ:

09032111035

اینستاگرام:

@Mitra.music.academy

تصویر

mitramelody آموزشگاه موسیقی میترا

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت لندر در خبرنامه سایت لندر عضو شوید .
ثبت