• شماره تماس :۷۷۰۹۲۰۹۹

  • ساعت کاری :از ۱۲تا ۲۰ عصر

 
 
این هفته در قلعه‌ی شهر اربیل، سولیست‌هایی از چند کشور در کنار هم نوای صلح سر خواهند داد. از ایران «علی قمصری» آهنگساز و نوازنده‌ی سرشناس، در این رویداد حضور پیدا می‌کند. در کنار او نوازندگان مشهوری چون «نصیر شمه» نوازنده‌ی بزرگ عراقی، «اشرف شریف‌خان» نوازنده‌ی برجسته‌ی پاکستانی، Karen Briggs  از امریکا، Aytaç Doğan از ترکیه وLuis Robisco  از اسپانیا حضور دارند.

«علی قمصری» در این خصوص گفت: «برگزاری چنین رویدادی از طرف چهره‌های فرهنگی در شرایطی که سیاست بر طبل جنگ می‌کوبد، می‌تواند یکی از رسالت‌های اصلی هنر باشد. تیم ورزشی ایران و امریکا وقتی مقابل هم قرار می‌گیرند، فقط پیروزی یک طرف مهم هست و جنگ در مسابقه‌شان تداعی می‌شود؛ اما فقط در هنر است که نوازنده‌ی ایرانی و امریکایی و عراقی کنار هم می‌شینند و پیروزیِ همه اهمیت دارد. زیبایی دیدار من و این نوازنده‌ها، چیزی حتی فراتر از شیرینی دیپلماتیک است. ما زبانمان مشترک است. حتی شعر و کلام را برای هم تبدیل به مرز نمی‌کنیم. راه همین است. هنر ایران را زیباتر می‌کند و حقیقت زیبایش را نشان می‌دهد.»

او ادامه می‌دهد: «با نام صلح‌آفرینان قرار است با هم‌صدایی در قالب موسیقی، ظرفیت‌های نوازندگی و فرهنگ متفاوتی که زاده‌اش هستیم را با هم به اشتراک بگذاریم. قبلاً شاید هم‌نشینی هنرمندان مختلف از کشورها وجود داشته، اما کمتر پیش آمده ویرتئوزهایی با این سطح نوازندگی کنار هم قرار بگیرند و البته من به عنوان جوان‌ترین عضو، بسیار از حضورشان بهره‌مند می‌شوم. به نظرم با وجود تمام مشغله‌های هنری این چهره‌ها، «صلح» دغدغه‌ی مهمی برای‌شان بوده که همه چیز را رها کرده و کنار یکدیگر نشسته‌اند.»‌
 
 

 
 
عمارت روبرو با همکاری موسسه فرهنگی هنری « ققنوس»، برای اولین‌بار کنسرت یوگنی گرینکو را برگزار می‌کند. موسیقی‌دان روسی که ویدئوی پیانو نواختنش، همان جوانی که با سیگاری بر لب در دشتی سرسبز در حال نواختن والسی زیبا با پیانو است، میلیون‌ها بار دیده شده است.
 
کنسرت یوگنی گرینکو، 27 تیرماه سال جاری در سالن وزارت کشور برگزار می‌شود و بلیت‌فروشی این کنسرت از روز دوشنبه 27 خرداد ساعت 14 در سایت «ایران کنسرت» آغاز می‌شود.
 
این موسیقی‌دان سرشناس روس که با همراهی گروهش کنسرت‌های متعددی را در کشورهای مختلف برگزار کرده، تیرماه امسال نخستین‌بار برای علاقه‌مندان موسیقی در ایران روی صحنه می‌رود.
 
گرینکو موسیقی را از ۱۶ سالگی و تحت تأثیر گروه‌های پانک آغاز کرد و ابتدا به‌عنوان درامر و گیتاریست با گروه‌های نه چندان شناخته‌شده همکاری کرد. او از سال ۲۰۰۸ به‌صورت حرفه‌ای وارد دنیای موسیقی شد اما نقطه عطف کارنامه او در سال ۲۰۱۰ رقم خورد که با نوشتن قطعه والس Valse به شهرت جهانی دست یافت.
 
 

 
 
«علیرضا قربانی» در گردهمایی «فرهنگ برای آینده» به میزبانی کشور بلژیک روی صحنه می‌رود. این خواننده مطرح موسیقی ایرانی در پایان روز دوم این گردهمایی که قرار است به همت کمیسیون اتحادیه اروپا و در مرکز «بوزار» بلژیک برگزار شود روی صحنه برود. در این گردهمایی قرار است علاوه بر هنرمندان مطرح موسیقی جهان، اغلب وزرای فرهنگ و هنر اتحادیه اروپا و همچنین مدیران ارشد سازمان یونسکو حضور داشته باشند. بخش پایانی این گردهمایی به مقوله مهاجرت اختصاص دارد و به غیر از علیرضا قربانی و اعضای گروهش چند گروه از کشورهای مالی، فرانسه، کردستان و افغانستان اجرا خواهند داشت.

براساس اعلام برگزارکنندگان گردهمایی فرهنگ برای فردا بخشی از اجراهای این گروه‌ها به صورت مستقل و بخشی هم به صورت مشترک خواهد بود. همچنین بخش عمده اشعاری که توسط گروه علیرضا قربانی و سایر گروه‌های موسیقی اجرا خواهد شد از سروده‌های «مولانا» انتخاب شده است. این برنامه طی روزهای یکشنبه و دوشنبه 26 و 27 خرداد برگزار می‌شود.

علیرضا قربانی پس از بازگشت از این گردهمایی آماده اجراهای جدید پروژه «با من بخوان» خواهد شد. قرار است سانس‌های تمدیدی این اجراها با موسیقی «حسام ناصری» از چهارم تا چهاردهم تیرماه در کاخ سعدآباد تهران برگزار شود. این در حالی است که اولین اجراهای پروژه با من بخوان با صدای علیرضا قربانی اردیبهشت ماه و طی نه سانس در تالار وحدت برگزار شده بود.
 
 

 
 
«زندگی، پیدا کردن خود یا چیزهای دیگه نیست، زندگی تماماً خلقِ خودته.» و این حرف باب دیلن بزرگ است که در 78 سالگی با فیلمی خیره‌کننده، تحسین برانگیز و گاهی اوقات هم اذیت‌کننده که توسط مارتین اسکورسیزی کارگردانی شده، وارد فاز جدیدی از خلق خود شده است. اسکورسیزی با شوخ‌طبعی و شیطنت خاصی، ادیت فیلم‌های آرشیوی را سرپرستی کرده و یک مستند هنرمندانه دیگر از باب دیلن ساخته است.
 
فیلم تازه اسکورسیزی درباره تور پرستاره و معروف دیلن با نامRolling thunder Revue   در آمریکا و کانادا است؛ توری که در اکتبر ۱۹۷۵ آغاز شد و در می ۱۹۷۶ به پایان رسید. دیلن در این تور با صورتی کاملاً سفید ظاهر شده بود و همراهان غیرمعمول و عجیبی چون «جانی میشل»، «جون بائز»، «میک رانسون»، «بت میدلر»، «راجر مک‌گین»، «ایمولو هریس» و «آلن گینسبرگ» او را در این تور همراهی می‌کردند.
 
این تور در استادیوم‌های بزرگ نبود بلکه در سالن‌ها و مراکز کوچک و با تبلیغات بسیار محدودی برگزار می‌شد که گاهی در حد پخش تراکت در همان روز توسط افراد محلی مشتاق انجام می‌شد. آن‌هم در شرایطی که دیلن با صورتی خندان پشت فرمان اتوبوس سبک Ken kesey که رنگی و شاد بود، وارد می‌شد.
 
وقتی از او می‌پرسند که دیلن چه‌گونه پیشگام این مراسم -که بهترین جشن بین قاره‌ای بود- شد، آن‌هم دروضعیتی که آمریکا تازه داشت سعی می‌کرد از بحرانWatergate  بگذرد و خودش را پیدا کند، با بی‌اعتنایی می‌گوید «من هنوز به دنیا نیومده بودم.» که در کنار ظاهری که برای مصاحبه درست کرده، خنده‌دار به‌نظر می‌آید.
 
فیلم تازه اسکورسیزی نمی‌خواهد واضح با مخاطب حرف بزند و حس و حال آن زمان را به رخ بکشد. همواره چیزهای عجیب و غریب در حال اتفاق افتادن است و به نظر می‌آید فیلم‌ها و تصاویر پشت صحنه کنسرت‌ها از همان گنجینه آرشیوی استخراج شده باشند که در سال 1978 خود دیلن و سم شپرت (Sam shepart ) ازش استفاده کردند و فیلم طولانی و مالیخولیایی خودشان را به نام «رینالدو و کارلا» در مورد این تور ساختند که در آن با خود Sam shepart  هم مصاحبه می‌شود.
 
Rolling Thunder Revue هم مثل همان فیلم، نابازیگرهایی دارد که مشخصاً حرف نمی‌زنند یا خیلی هم در فیلم واقعی نیستند. تصاویر استفاده شده در فیلم منتسب به Martin von کمدین و فیلم‌ساز بداخلاق است. در بخشی از فیلم با یک سیاست‌مدار مصاحبه می‌شود که به نظرتان آشنا می‌آید و او کسی نیست جز
Michael Murphy  بازیگر. انگار کل فیلم یک کمدی مدرن هنریه و اسکورسیزی خیلی محتاطانه به دیلن کمک می‌کند حقایق پنهان پشت همه این نقاب‌ها را بازسازی کند تا حقیقت بزرگ‌تر مشخص شود.
 
اسکورسیزی برای این‌ کارنمونه‌های زیادی از اجراهای تئاتری و کلیپ‌هایی از فیلم‌های اجراهایشان را استفاده کرده (Georges Méliès’s The Vanishing Lady, Marcel Carné’s Children of Paradise and Tony Gatlif’s Latcho Drom) که در بعضی قسمت‌ها خیلی درست از کار درنیامده و نامفهوم است و شاید بهتر بود رویکرد یک مستند واقعی را دنبال می‌کرد.
 
اما خب ایراد گرفتن شاید گستاخی باشد وقتی که تا این اندازه اجرای جذاب از دیلن و اجراهای درخشان از جون بائز،  michell و Patty  (که حتی جزء گروه تور نبود و فقط قبل از شروع تور اجرا داشت) یک‌جا و در باکس زمانی درستی کنار هم به نمایش گذاشته شده است.
 
Allen Ginsberg یکی دیگر از نمادهای این فیلم است که حضور پررنگی در این تور دارد و بسیار خودمحور ولی در عین حال تمکین‌کننده و محو بی‌چون چرای دیلن است.
 
یک مصاحبه جالب هم با شارون استون در آن گنجانده شده که درباره تجربه‌اش به عنوان دختر جوانی که در برهه‌ای همراه اعضای تور بوده صحبت می‌کند و وقتی درباره آهنگ Just like a woman  دیلن حرف می‌زند -که برخلاف آنچه که دیلن گفته، آهنگ درباره او نبوده است- غرق اشک می‌شود. البته ممکن است به این دلیل باشد که شارون استون تنها دختر همسفر با گروه نبوده که دیلن به او گفته، این آهنگ برای توست.
 
احساسی‌ترین بخش فیلم، قطعه اعتراضی دیلن به‌نام Hurricane  است؛ قطعه‌ای درباره بوکسور جوانی که اشتباهاً به جرم قتل زندانی شده بود. این قطعه و در کل تورRolling thunder  بخش مهمی از جنبشی بود که منجر به لغو محکومیت Carter  (بوکسور ) شد. البته بعد از گذراندن ده سال در زندان.
 
Rolling thunder Revue  یک تجربه کاملاً درگیرکننده است، انگار که یک‌باره پرت شوی وسط دهه هفتاد؛ همان‌قدر پر انرژی و پر شور و شوق. اهمیتی ندارد که چقدر کارها به‌هم ریخته و گنگ باشند، آنچه که مهم است بدون شک موسیقی‌ست.
 
 

 
 
«ساناز کریمی»  ساعت نه صبح روز جمعه بیست و چهارم خرداد در سن سی و شش سالگی درگذشت. این بانوی آهنگساز به علت عارضه سرطان کبد دار فانی را وداع گفته است. «میلاد اکبری» که به عنوان تنظیم‌کننده همکاری‌هایی با زنده‌یاد کریمی داشت درباره جزئیات این اتفاق گفت:«حدوداً یک ماه پیش با ساناز کریمی دیدار داشتیم و هیچ نشانه‌ای از سرطان نداشتند و روحیه ایشان هم بسیار خوب بود. البته از مدت‌ها قبل به من گفته بودند که درد در ناحیه کتف خود دارند و پس از آزمایش‌های اولیه مشخص شده بود که این موضوع به کبد ایشان مرتبط است اما دیگر در جریان جزئیات این موضوع قرار نگرفتم. به گفته اقوام نزدیک ساناز کریمی طی حدوداً ده روز اخیر بیماری سرطان کبد  آن مرحوم به شدت وخیم شده بود و نهایتاً صبح روز جمعه بیست و چهارم خرداد از جمع ما رفتند.»
 
زنده‌یاد ساناز کریمی در کارنامه کاری خود که سابقه همکاری با خوانندگانی نظیر محمد علیزاده، میثم ابراهیمی، مسعود امامی، رضا صادقی و سعید شهروز و... را داشت. او یکی از معدود بانوان موزیسین پاپ بود که طی سال‌های گذشته در آلبوم‌ها و قطعات زیادی نامش به عنوان آهنگساز به چشم می‌خورد.
 
  ضمن تسلیت به جامعه هنری و همچنین بازماندگان این هنرمند، طی ساعات آینده جزئیات مراسم تشییع و تدفین ایشان اطلاع‌رسانی خواهد شد.
 
 

آدرس

آدرس :

نارمک- انتهاي بزگراه رسالت شرق- بعد از مدائن- نرسيده به دردشت و مترو علم و صنعت - پلاک482

شماره تماس :

09018121035

کانال تلگرام:

@Mitra_music_institute

اینستاگرام:

@mitramelody

تصویر

mitramelody آموزشگاه موسیقی میترا

خبرنامه

برای اطلاع از آخرین خبرهای سایت لندر در خبرنامه سایت لندر عضو شوید .
ثبت